Europejskie Centrum Leczenia

Chorób Cywilizacyjnych

502 656 806

(22) 258 04 00

zapisy pn-pt: 12:00-20:00

Europejskie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych

PRP

Entezopatie (czyli bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgien do kości) oraz tendinopatie (czyli zmiany dotyczące samych ścięgien) są najczęściej wynikiem działania nieprawidłowych naprężeń i obciążeń. Patologiczne obciążenia ścięgien i więzadeł prowadzą do przewlekłych zmian zwyrodnieniowych, osłabienia, naderwania i czasem całkowitego ich zerwania. Do najczęstszych zmian tego typu zalicza się łokieć tenisisty, kolano skoczka, zapalenie ścięgna Achillesa czy zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Niestety wiele z metod dotychczas stosowanych, tj. odpoczynek, lód, fizjoterapia, ortezy, masaż, manualna terapia, akupunktura – nie przynoszą zadowalających efektów.

Dokładniejsze badania przeprowadzane w ostatnim dziesięcioleciu, skutkowały zmianą w postrzeganiu istoty schorzenia i tym samym jego leczeniu. Skuteczne leczenie polega na naprawie struktury kolagenu i zwiększeniu unaczynienia ścięgna. Wiodącą metodą stało się podawanie osocza bogatopłytkowego.

PRP (Platelet Rich Plasma) czyli osocze bogatopłytkowe zawiera wielokrotnie zwiększone stężenie czynników wzrostu w porównaniu ze zwykłą krwią. Metoda podania PRP polega na pobraniu krwi własnej pacjenta do zestawu jednorazowego użytku, który przygotowuje się przy zastosowaniu specjalnego pojemnika i wirówki, a następnie pod kontrolą USG wstrzykuje się go do uszkodzonego ścięgna/więzadła, które jest jednocześnie wielokrotnie nakłuwane celem rozkrwawienia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i pacjent po zabiegu z odpowiednimi zaleceniami może opuścić klinikę po zabiegu. Skuteczność procedury jest oceniana na ponad 90%; kluczowym elementem jest badanie kliniczne pacjenta oraz badanie USG które pozwalają na właściwe zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu.